05 wrz Tymianek i jego właściwości
Zioła w kuchni to podstawa, nie ma co do tego żadnej wątpliwości, ich znaczenie znają wszyscy, znaczenie dla smaku potraw i ich różnorodności, zioła dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia dowolnych kompozycji smakowych. Jednak na naszym blogu staramy się raczej skupiać na zdrowotnym wpływie jedzenia, mniej na jego walorach smakowych (choć i te uważamy za niezwykle ważne i podkreślamy, że zdrowe odżywianie nie musi oznaczać rezygnacji z doskonałych smaków), dlatego w ziołach interesują nas najbardziej te ich właściwości, które sprawiają, że od tysięcy lat pomagały ludziom zachowywać i ratować zdrowie.
Dziś – tymianek, zioło powszechnie znane i stosowane, aromatyczne i nadające potrawom specyficznego smaku dzięki proporcjom fenoli – tymolu i karwolu – zawartych w olejku tymiankowym. Jest podstawą kuchni w wielu rejonach, stanowi także najważniejszy składnik tzw. ziół prowansalskich, mieszanki wykorzystywanej w kuchniach na całym świecie. Jest także jednym z ważniejszych ziół spośród wykorzystywanych w medycynie naturalnej z powodu swoich właściwości i składu, w którym znajdziemy:
- witaminę K
- witaminę A
- witaminę C
- witaminę E
- witaminy z grupy B
- wapń
- żelazo
- magnez
- fosfor
- potas
- fitosterole,
- błonnik,
- wspomniane wyżej fenole – tymol i karwol.
Ten zespół składników działa na organizm na wiele sposobów, niektóre powszechnie znane, inne stosowane trochę rzadziej, jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że tymianek powinien znajdować się na wyposażeniu każdej domowej, naturalnej apteczki. Nasi przodkowie znajdowali dla niego inne zastosowanie, stosowali w rytuałach, chowali na noc pod poduszką, by odganiał koszmary i przynosił zdrowy sen, panie dawały tymianek swoim rycerzom, by przynosił im odwagę. Dziś nie stosujemy go w tak romantycznych celach, ale za to znacznie szerzej i znacznie bardziej praktycznie:
- tymol zawarty w olejku tymiankowym ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dlatego tak świetnie sprawdza się w rozmaitych infekcjach, na przykład górnych dróg oddechowych, nawet w tych poważnych, można go także znaleźć w każdym popularnym płynie do higieny jamy ustnej, zanim upowszechniły się antybiotyki olejek tymiankowy używany był jako środek do wyjaławiania bandaży,
- świeży tymianek ma jedną z największych w przyrodzie ilość przeciwutleniaczy, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie diety dla tych, którym zależy na profilaktyce przeciwrakowej, ale także chcą opóźniać procesy starzenia się organizmu,
- jego składniki mineralne i witaminy wpływają na mnóstwo elementów naszego ciała, np. potas wpływa na układ krążenia i serce, żelazo uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, mangan wspomaga działanie przeciwutleniaczy,
- tymianek działa uspokajająco dzięki bardzo wysokiej zawartości witaminy B6,
- jest także doskonałym sposobem na niestrawność, wzdęcia, biegunki i inne problemy z układem pokarmowym,
- wspomaga pracę wątroby,
- jest stosowany w problemach z drogami moczowymi,
- oczyszcza organizm i wzmacnia odporność, świetnie radzi sobie z pasożytami,
- zewnętrznie stosowany leczy trądzik i infekcje grzybiczne, na przykład stóp,
- również używany zewnętrznie łagodzi bóle reumatyczne i podobne,
- w połączeniu z innymi składnikami, na przykład olejkami eterycznymi innych roślin, daje jeszcze lepsze efekty ze względu na zwiększenie spektrum możliwości.
Tymianek zaliczany jest do naturalnych antybiotyków, jest to określenie często powtarzane, ale warto zwrócić uwagę na jego wagę, bowiem, po pierwsze, mówi nam, że właściwości tymianku są naprawdę niesamowite, po drugie, że umożliwia nam leczenie bez konieczności narażania się na wszystkie paskudne skutki uboczne antybiotyków. Pamiętajmy o tym przy okazji każdego smacznego posiłku przyprawionego tymiankiem – właśnie w tym momencie, w taki pyszny sposób chronimy i leczymy swój organizm. A natura ma dla nas mnóstwo takich właśnie prezentów, wystarczy tylko poznać je nieco lepiej.
Brak komentarzy