Świadomy znaczy zdrowszy.

Świadomy znaczy zdrowszy.

Ostatnio znajoma zwróciła mi uwagę w rozmowie na fakt, który do tej pory jakoś umknął mojej uwadze; rozmawiałyśmy o Naturalnej Spiżarni, o powodach, dla których powstała, o tym, że chcę, żeby była czymś więcej niż tylko sklepem. W każdym razie w pewnym momencie powiedziała: „Zauważyłaś, co implikuje nazwa sklep ze zdrową żywnością? To, że żywność sprzedawana w zwykłych sklepach jest niezdrowa”.

I rzeczywiście, jest coś na rzeczy. Nie posunęłabym się do stwierdzenia, że cała żywność sprzedawana w sklepach odwiedzanych codziennie, małych, osiedlowych i tych wielkich, sieciowych jest niezdrowa i szkodliwa. Jest jednak coś w tym, że kiedy piszę o różnych dobroczynnych produktach lub staram się przestrzegać przed złym wpływem na zdrowie naszej zwykłej, nieuświadomionej diety to od razu przychodzą mi na myśl półki pełne kolorowych opakowań, krzykliwych i atrakcyjnych, mających na celu skuszenie potencjalnego klienta, ale jednocześnie odwrócenie jego uwagi od listy składników, na której drobnym druczkiem wyszczególniona jest na przykład – w gruncie rzeczy przerażająca – zawartość cukru, zawartość sztucznych składników, konserwantów i barwników.

Nie zamierzam nikogo przekonywać, że zakupy w hipermarkecie, dyskoncie czy sklepie pod domem to coś złego, bynajmniej, sama czasami robię w nich zakupy, ale jak do wszystkiego, także i do tego trzeba podejść z głową. Nie będę kupowała tego, co wiem, że szkodzi, nie będę kupowała tego, co mogę zastąpić znacznie zdrowszym zamiennikiem, nie będę kupowała niczego, co do czego mam wątpliwości. I, przede wszystkim, staram się zawsze kupować tylko to, co potrzebne, nie daję się skusić ogromem ilości produktów, ich wizualną atrakcyjnością ani – pozornie – korzystną ceną.

I okazuje się, że wiele osób, które zmieniły swój tryb życia, swoje nawyki żywieniowe doznaje tego samego uczucia, ze idąc między półkami pełnymi kolorowych opakowań z pięknymi ilustracjami niestety nie znajduje zbyt wiele dla siebie. Mając świadomość zawartości, składu poszczególnych produktów nie jesteśmy w stanie się skusić, kupić tylko dlatego, że ładnie wygląda, czy też dlatego, że mamy na to ochotę. Każdy świadomy będzie potrafił sobie odmówić i przejdzie obojętnie.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz