19 paź Soczewica – kokos curry
O tym, że rośliny strączkowe są kwintesencją zdrowia, nikogo przekonywać nie trzeba, od zawsze wiadomo, że należą do najlepszych dla człowieka źródeł energii, od zawsze, a przynajmniej od tysięcy lat, jak pisaliśmy choćby przy okazji wpisu o hummusie. Dziś zajmiemy się rośliną równie długo jak ciecierzyca obecną w jadłospisie człowieka (niektóre dowody wskazują na jej spożywanie przez pierwotnych ludzi już trzynaście tysięcy lat temu!), może nawet dłużej, a zdecydowanie równie bogatą w składniki odżywcze i będącą niemal niezastąpioną pozycją w jadłospisie.
Soczewica występuje w wielu odmianach, w całej palecie barw, przede wszystkim w zieleni, której odcieni jest przynajmniej kilkanaście, do tego spotykamy odmiany brązowe, żółte, pomarańczowe, a nawet czarne, różnorodność dotyczy także rozmiaru nasion, nie jest zatem soczewica na pewno rośliną monotonną. Uprawiana współcześnie jest na całym świecie, ale niemal połowa produkcji pochodzi z Kanady, zaś ten kraj wraz Indiami, Turcją i USA są wytwórcami łącznie 80% światowej produkcji soczewicy.
Soczewica to przede wszystkim białko, jedna trzecia ich kalorii pochodzi właśnie z białka, w tej kategorii soczewica znajduje się na samym szczycie listy wartości odżywczych, w jej białku zaś znajduje się bogaty zestaw niezbędnych aminokwasów. Oczywiście, nie samym białkiem soczewica słynie, może także się pochwalić zawartością:
- błonnika, którego jest w niej niemal 11%,
- tłuszczu w rozsądnej, niewielkiej ilości (1%),
- węglowodanów (57%),
- witaminy A,
- witamin B1, B2, B6, PP,
- witaminy C,
- magnezu,
- fosforu,
- żelaza (w 100 mg soczewicy znajduje się ponad połowa dziennego zapotrzebowania na żelazo),
- sodu,
- wapnia,
- potasu.
Skrobia zawarta w soczewicy należy w sporej części do rodzaju powolnie trawionej (SDS – slowly digested starch), jest zatem polecana osobom cierpiącym na cukrzucę. Inne przejawy jej dobroczynnego wpływu na zdrowie to:
- obniżanie poziomu cholesterolu,
- dramatyczne zmniejszanie ryzyka chorób serca i układu krążenia,
- polepszanie pracy układu trawienia,
- stabilizowanie poziomu cukru we krwi,
- zwiększanie poziomu energii w powolny, zrównoważony sposób,
- wspomaganie procesu tracenia zbędnych kilogramów,
- zwiększanie ogólnego poziomu odporności organizmu.
Soczewicę podawać można na wiele różnych sposobów, moim ulubionym ostatnio jest zupa z soczewicy, gęste, pożywne i przepyszne danie, do tego niesamowicie proste do przyrządzenia. Przepis to zaledwie kilka kroków:
Składniki:
- 200 g marchewki, pokrojonej w talarki,
- 150 g cukinii, pokrojonej w kostkę,
- 10 g oliwy z oliwek ( ok.3 łyżki),
- 2 łyżki curry,
- 300 g soczewicy czerwonej,
- 1/2 łyżeczki kurkumy,
- ok. 1 litra wody
- 300 g mleczka kokosowego,
- 2 łyżeczki soli,
- 1/2 łyżeczki kminku.
Wykonanie:
Do garnka włożyć pokrojoną marchewkę i cukinię, dodać oliwę z oliwek i curry, poddusić to ok 3-5 minut w garnku. Dodać wodę, soczewicę i kurkumę. Gotować ok 30 min, następnie dodać pozostałe składniki, sól, mleczko kokosowe, kminek i gotować kolejne 20 min. Konsystencja zupy będzie dość gęsta i taka właśnie ma być. Można jeszcze dodać kolendrę mieloną, która zgłębi smak. A wygląda to tak!
Soczewica wraca na nasze stoły. “Polska kuchnia” kojarzy się tradycyjnie ze schabowym z kapustą i ziemniakami, ale to na szczęście powoli zmienia się nie tylko w tych domach, w których świadomość konieczności zdrowego odżywiania się jest większa. Jeszcze wiele jest do zrobienia w tej dziedzinie, czasem wydaje się to być zadaniem ponad czyjekolwiek siły, przekonywać, zmieniać, uczyć, ale soczewica jest jednym ze sposobów, żeby ta praca stała się lżejsza. Łatwa w przygotowaniu, smaczna, mogąca być podstawą rozmaitych dań – nie da się jej nie polubić!
Asia
Opublikowano 13:13h, 28 październikaPyszna zupka, nie spodziewałam się, że aż tak pyszna!! I jeszcze jaka zdrowa 🙂 Dzięki Kasiu za przepis 🙂
Naturalna Spiżarnia
Opublikowano 11:40h, 30 październikaProszę bardzo i na zdrowie:)