...
 

Kokos i jego właściwości

Kokos i jego właściwości

Palma kokosowa to drzewo, które spotkać można prawie na wszystkich tropikalnych morskich brzegach – może mierzyć nawet trzydzieści metrów, a pierzaste liście osiągają od czterech aż do sześciu metrów długości. Jej owoc często waży nawet do 2,5 kilogramów, jego ogromnym atutem jest przy tym zawartość składników, które mają drogocenny wpływ na ludzkie zdrowie – nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów, żelaza, potasu i witaminy C. Palma kokosowa jako roślina uprawna jest niezwykle ekonomiczna i w ciągu roku może dać nawet do siedemdziesięciu pięciu owoców.

Z orzecha kokosowego uzyskuje się olej kokosowy, niemal w całości (90%) składający się z nasyconych kwasów tłuszczowych, z których zaś połowę stanowi kwas laurynowy, przekształcający się w organizmie w monolauryn – związek chemiczny, który w dużych ilościach znajduje się tylko w dwóch produktach: oprócz kokosa zawarty jest w mleku matki, gdzie jest bardzo ważnym elementem budowania odporności rozwijającego się organizmu dziecka. Ma on silnie bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości, niszczy drobnoustroje takie jak wirus HIV, cytomegalowirus, wirus opryszczki, przeziębienia, a także bakteria Helicobacter pylori. Inaczej niż antybiotyki, które zabijają całą florę bakteryjną organizmu – w tym także tą dobroczynną – monolauryn atakuje tylko szkodliwe wirusy i bakterie. Z kolei na powierzchni skóry antybakteryjne i antywirusowe właściwości kwasu laurynowego sprawiają, że znakomicie nadaje się do zwalczania infekcji, wysypek i im podobnych problemów dermatologicznych .

Tym, co wyróżnia olej kokosowy spośród innych olejów jest także trwałość: jest odporny na wysoką temperaturę, dzięki czemu może być przechowywany w każdych w zasadzie warunkach. Olej kokosowy znajduje  wiele zastosowań w kosmetyce, ale w i w kuchni zajmuje centralne miejsce – da się nim zastąpić wiele używanych dotychczas tłuszczów. Olej kokosowy nie zawiera szkodliwych tłuszczów trans, utlenionego cholesterolu, który przyczynia się do problemów z przyswajaniem insuliny, do powstawania cukrzycy, raka, i chorób autoimmunologicznych. Jest za to bogaty w witaminy i minerały: magnez, potas, wapno i żelazo. Stanowi zamiennik nie tylko tłuszczu używanego do smażenia, może być nawet używany do smarowania pieczywa!

Kolejną pozytywną cechą oleju kokosowego jest jego pomocne działania przy zrzucaniu wagi – paradoksalnie, w tym przypadku tłuszcz wspomaga ten proces, ale jest to tłuszcz specyficzny, wyjątkowy, charakterystyczny wyłącznie dla oleju kokosowego, składający się z kwasów tłuszczowych o prostej budowie, łatwiejszych do przyswojenia przez organizm i nie pozostawiających zbyt wiele produktów ubocznych odkładających się w komórkach naszego ciała.

 

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.