PIERWOTNIAKI

Lamblioza (gardia lamblia)

pierwotniakiLamblioza to bardzo często występująca choroba pasożytnicza, wywoływana przez pierwotniaka Gardia lamblia. Występuje tak samo często w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się. Źródłem lambli są ujęcia wodne, przydomowe studnie, gospodarstwa korzystające z wód podskórnych, wody w rzekach, jeziorach, nawet te najczystsze w górach. Pierwotniak ten może też być przenoszony bezpośrednio między ludźmi przez płyny ustrojowe.
Lamblie żyją i namnażają się w jelicie cienkim człowieka a także w przewodach żółciowych, przewodzie trzustkowym i pęcherzyku żółciowym. 
 
Objawy
Choroba przebiega przeważnie przewlekle, objawy chorobowe występują u 20% zakażonych tym pierwotniakiem. Lamblioza objawia się jako choroba wątroby, woreczka żółciowego lub trzustki, bólami w lewym i prawym podżebrzu. Poza tym objawami są luźne stolce, nudności, brak apetytu, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, głowy i mięśni, kołatanie serca, spowolnienie rozwoju u dzieci, anemia, zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy, nieprzyjemny smak w ustach i zgaga, odbijanie się, martwica wątroby, reakcje uczuleniowe z różnego rodzaju wysypką oraz przewlekłym stanem podgorączkowym.
Ze względu na specyficzny sposób, oszukiwania układu immunologicznego przez lamblie polegający na produkcji fałszywych białek, wprowadzających w błąd limfocyty, monocyty wchłaniające je, mogą zostać otoczone limfocytami tworząc granulomy, które są osadzone w wątrobie i pęcherzyku żółciowym. Może to również prowadzić do powikłań autoimmunologicznych (reumatyzm, stwardnienie rozsiane, toczeń).Pasożyty tworzą cysty zawierające duże skupiska pierwotniaków. Najnowsze badania potwierdzają tezę o zakaźnym prawdopodobieństwu pochodzenia wielu chorób w tym, raka, choroby Alzhejmera i innych.