PATOGENY

Zdarza się czasem – i wcale nie tak rzadko, że czujemy się źle, że wiemy, że coś jest nie tak, ale nie umiemy wskazać konkretnej przyczyny, objawy pasują do wielu możliwych diagnoz lub do żadnej. Próbujemy z nimi coś zrobić we własnym zakresie, stosując sprawdzone dotychczas metody lub idziemy do lekarza, który drapie się w głowę i przepisuje nam coś, co jego zdaniem powinno pomóc (z naciskiem na „powinno”, nie na „pomoże”). Okazuje się, że nie działa, że wciąż jest nam źle, mimo zmiany leków na inne, mimo stosowania kolejnych domowych sposobów – a potem nagle dowiadujemy się, że to, co braliśmy za coś zupełnie innego jest efektem działania niechcianego gościa wewnątrz nas: pasożyta (lub pasożytów). patogeny5
Pasożyty to wszelkie żerujące w nas i na nas organizmy, które wykradają, trawią nasz pokarm i wydalają swoje produkty przemiany materii, które gromadząc się latami w naszych narządach zaburzają ich pracę. Pasożyty zabierają gospodarzowi to co cenne, pozostawiają, to co szkodliwe.
Nas, z oczywistych powodów, interesują te żywiące się ludźmi, czyli przywry, tasiemce, pierwotniaki, obleńce, nicienie oraz pasożytnicze bakterie. 

Najczęstszą chorobą odpasożytniczą w Polsce jest tasiemczyca, jak sama nazwa wskazuje, wywoływana przez tasiemce – jednak najgroźniejsze są włośnica wywołana włośniem krętym, toksoplazmoza, której sprawcą jest mikroskopijny jednokomórkowy organizm (pierwotniak) oraz bąblowica wywołana zarażeniem tasiemcem bąblowcowym, we wszystkich bowiem w nich obserwuje się bardzo ciężki przebieg choroby i każda z nich grozi śmiercią. Jednak problemem na największą skalę nie są takie, jak wymienione choroby wywołane wprost przez pasożyty, lecz rozmaite schorzenia, stany zapalne i chorobowe wywoływane przez obecność w organizmie nieproszonych mieszkańców, a co za tym idzie, ich wydzielin, szczególnie toksyn. Pasożyty pozbawiają organizm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych: witamin, mikroelementów (głównie żelaza), hormonów oraz cukru. Wydzielają także toksyny, pochłaniają erytrocyty oraz osłabiają układ immunologiczny. W momencie osiągnięcia przez nie określonego stadium rozwojowego, powodują upośledzenie tkanek. Narządy wewnętrzne nie mogą wówczas prawidłowo funkcjonować.

Na atak pasożytów najbardziej narażone są dzieci, ich małe, delikatne organizmy gorzej radzą sobie z zagrożeniem, dodatkowo dziecięce zwyczaje – np. dotykania wszystkiego i wsadzania brudnych palców do ust dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia. Dlatego maluchy często mają do czynienia z chorobami wywołanymi przez pasożyty.