Wrotycz pospolity na owsiki i glisty

Wrotycz pospolity jest byliną o krótki, rozgałęzionym kłączu i zwartym korzeniu. Łodygi ma wzniesione do wysokości 1,5 metra, słabo rozgałęzione i gęsto ulistnione. Liście ma duże naprzemianległe, pierzadtosieczne. Kwiaty są koloru żółtego, dość duże, zebrane w drobne, płaskie koszyczki.

Wrotycz w Polsce występuje pospolicie na niżu i w niższych partiach gór. Rośnie na łąkach, zboczach, skrajach lasów, w zaroślach i nad brzegami wód.

Wrotycz kwitnie od lipca do września, wtedy to najlepiej zrywać kwiaty, które następnie suszy się w przewiewnym miejscu w wysokiej temperaturze ok 25 stopni.

Cała roślina jest trująca. Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, które po zasuszeniu można zmielić, bądź parzyć całe kwiatki. Surowiec zawiera 1,5 % oleju eterycznego, zawiązki goryczowe, ksanofil, flawonoidy oraz soki mineralne.

Surowiec ma głównie działanie przeciwrobacze i działa szczególnie na owsiki i glisty ludzkie, najpowszechniejsze pasożyty człowieka. Zewnętrze na wszy oraz świerzbowca. Działanie to związane jest z  obecnością dużej ilości tujonu.

Bezpieczne dawkowanie przy kuracjach odrobaczających to płaska łyżeczka surowca na szklankę wrzątku, należy parzyć przez 20 minut i pić 2 x dziennie.

Odpowiedź do artykułu “Wrotycz pospolity na owsiki i glisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *